Diyabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalıktır. Doğru kontrolü yapılıp ilaç ve beslenme tedavisi doğru şekilde uygulanmadığı sürece ciddi komplikasyonlar ile hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Unutulmamalıdır ki diyabetin öncelikli tedavisi beslenme tedavisidir. Diyabette kişiye özel diyet, zayıflama diyetlerinde de olduğu gibi çok önemlidir. Çünkü saati saatine uyulması gerekir. Koçan diyetlerle bunların sağlanması imkansızdır. Asla iki hastanın sabah uyanma saati veya akşam yemek tercihi birbirini tutmaz.

Diyabette dikkat edilmesi gereken en önemli konu öğün atlamamadır. Çünkü şeker yükselmesi kadar önemli bir konu da ani şeker düşmeleridir. Özellikle insülin veya oral antidiyabetikleri kullanan hastalarda karşılaşılabilmektedir. Ara öğün olarak meyve ve bir çeşit süt ürünü tüketilmesi uygundur.  Şekerin yükselmesine neden olan meyvenin arkasından tüketilecek olan az yağlı bir ayranın içerdiği protein sayesinde kan şekeri dengesi sağlanacaktır.

Bunların yanında besin seçimi de diyabette çok önemlidir. Örneğin beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih etmek gibi. Posası yüksek besinler kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlarken pirinç gibi nişasta türevi besinler kan şekerini bir anda yükseltmektedir. Yani glisemik indeksi yüksek besinler pirinç, makarna, pişmiş patates, beyaz ekmek gibi yerine glisemik indeksi düşük kepekli pirinç, bulgur, kepekli makarna, kurubaklagiller gibi besinleri tercih etmeliyiz.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda örnek bir menü oluşturacak olursak;

Sabah:           2 dilim peynir

5 adet zeytin

Domates-salatalık

2 dilim tam tahıllı ekmek

Ara:                1 adet meyve

1 bardak ayran

Öğle:              6-8 yemek kaşığı az yağla pişmiş bir sebze yemeği

Az miktarda bulgur pilavı

Yarım kase yoğurt

2 dilim tam tahıllı ekmek

Ara:                1 adet meyve

Yarım kase yoğurt

Akşam:          3 köfte kadar et tavuk balık

Salata

2 dilim tamtahıllı ekmek

Ara:                1 adet meyve

1 bardak süt

Diyabette beslenemenizi düzeltmeye paralel olarak yapmanız gereken bir diğer konu da düzenli spor alışkanlığıdır. Düzenli fiziksel aktivite ile kan şekerini çok daha iyi bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

DYT. GİZEM İNCEKALAN