Mezoterapi Nedir?

Çeşitli doğal ürünlerin, ilaçların, vitaminlerin, hyalüronik asitin deri içine enjekte edilmesi ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Kilo kaybetmek, selülitleri azaltmak, vücut şekillendirmek, kırışıklık tedavisi ve yüz gençleştirmede kullanılır. Bu teknikle, derinin orta tabakası olan dermisin altındaki yağ dokusuna bir iğne aracılığıyla çeşitli maddeler enjekte edilir.

Mezoterapi yöntemi Fransa’da 1952 yılında Dr.Pistor tarafından geliştirilmiş ve 50 yıldan fazla süredir Avrupa’da uygulanmakta olan bir tedavi yöntemidir. Yalnızca Fransa’da 15.000 hekim mezoterapi uygulamaktadır. Dr.Pistor mezoterapiyi az miktardaki ilacın problemli bölgelere direkt olarak verilmesi şeklinde tanımlamıştır. İlacın yalnızca problemli bölgeye verilmesi etkinliği arttırırken yan etkileri de en aza indirgemektedir.

Mezoterapi Kimlere Uygulanır?

16-75 yaş aralığındaki sağlıklı tüm yetişkinlere uygulanabilen bir yöntemdir. Diabet ve hemofili hastaları mezoterapiye uygun değildir. İdeal mezoterapi adayları düzenli egzersiz yapan kilo fazlası olan selülit ya da lokalize yağ depolanmalarından şikayetçi olan sağlıklı bireylerdir.

Mezoterapinin kullanım alanları:

Lokal yağlanma, selülit, saç dökülmeleri ve cilt gençleştirme başlıca kullanım alanlarıdır.

Tedaviden önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler:

Tedaviden önce karbonhidrat oranı yüksek (pirinç, makarna, tatlı, pasta…vb) gıdalar yerine protein oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir. Kafein içeren gıda ve içeceklerden , soğuk algınlığında kullanılan ilaçlardan uzak durulmalıdır.Tedaviden hemen sonra günlük aktivitelere dönülebilir. Tedaviden sonraki 8 saat içinde sıcak duş alınmamalıdır.

Mezoterapi nasıl etki eder?

Kadınlarda yağ hücreleri vücudun alt bölgelerinde birikmeye eğilimlidir. Bu bölgesel yağ fazlıklarını sadece kilo vererek yok etmek çok zordur.Mezoterapi ile yağ hücreleri harekete geçirilerek depo yağların azalması sağlanmaktadır. Böylece kollar, karın, basen, bacaklar ve kalça gibi bölgelerde kilo vermekle giderilemeyen bölgesel yağlanmalar giderilmektedir

Mezoterapinin Sonuçları

Hastalar mezoterapiden sonra  sağlıklı bir yaşam şekli sürdüğü, uygun diyet ve düzenli egzersiz yapıldığı  sürece mezoterapinin etkinliği kalıcıdır. Sellülit tedavilerinde yılda bir iki kez  mezoterapinin devam edilmesi uygulamaların kalıcılığını destekler.