Latince adı “tanrıların besini” anlamında “Theobromocacao” olan kakao ağacından elde edilen kakao, Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika’da üretilir. Çikolata, 16. yüzyılda Kristof Kolomb’un Orta Amerika’dan İspanya’ya getirdiği bir içecek olarak tanındı. Mayalar ve Aztekler önceleri çikolatayı acı ve soğuk bir içecek olarak kullanırken 17. yüzyılda İspanyollar’ın çikolataya şeker katıp sıcak olarak tüketmeye başlamasıyla çikolata günümüzdekine yakın bir hal aldı. O tarihten itibaren çikolata o tarihten itibaren daha çok zenginlerin tüketebildiği aranan bir içki oldu. 19. yüzyılda İsviçreliler içine süt ekleyerek çikolatayı yumuşak, tatlı, yenebilir bir hale getirdiler.

 

Son yıllarda zararlarıyla ilgili çok üzerine gidilse de doğru tüketildiğinde çikolata aslında düşünüldüğü kadar kaçınılması gereken bir besin değil. Aslında kakaonun içinde sağlığa faydalı birçok besin öğesi bulunur. Bunların en başında kansere ve bir çok hastalığa karşı koruyucu olan antioksidanlar gelmektedir. Yapılan birçok araştırmaya göre kakaoda bulunan çeşitli antioksidanlar  kolestrol emilimini azaltıp LDL-kolestrolü düşürür, damar tıkanıklığını önler, tümör oluşum ve gelişimi riskini azaltır, kanserojen maddelerin yok edilmesini sağlayarak kansere karşı koruyucu bir etkisi vardır, diyabet sebebiyle oluşan kataraktı engellediğine dair bulgular vardır. Ayrıca çikolatanın içinde bulunan antioksidan miktarı; kırmızı şarap ve elmaya göre oldukça yüksektir. (Yakın zamana kadar “ünlü” beslenme piramidine yüksek antioksidan kapasitesinden dolayı kırmızı şarabın da eklenmesi düşünülmekteydi!)

 

Yalnız tabi bu yazıyı okuyup da çikolata tüketimini çok arttırmak yanlış olur; çünkü yazıda bahsettiğimiz faydalar çikolatanın ana maddesi olan kakaoya aittir. Bu yüzden çikolata tüketimi sınırlı oranlarda olduğu sürece sağlığa faydalıdır ve sütlü çikolataya oranla kakao içeriği daha yüksek olan bitter çikolatanın tüketilmesi önerilir.

 

*Bitter Çikolata: Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

*Sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır.

*Beyaz çikolata: Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır

*Dolgulu çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

*Pralin: Toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata beyaz çikolataların kombinasyonundan , karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Afiyet olsun…

DYT. GİZEM İNCEKALAN